Titles for Tallaght in Abbotstown


 

Tallaght athletes secured 10 track and field titles and added additional silver and bronze medals when they contested the Dublin Juvenile Indoor Track and Field Championships in Sport Campus Irelands new indoor arena in Abbotstown recently where for first time the event was held totally indoors and it certainly was a welcome change from the many wet and cold weekends on outdoor tracks over the years.

 

The Championships attracted more than 220 relay teams and almost 2400 individual entries from clubs across the County with athletes ranging in age from 8 -18 competing in both track and field contests, with those aged U12 to U19 seeking qualification for the National Championships in Athlone at the end of March and early in April.

With large numbers competing in all events it was no mean task to secure a medal, let alone make a final, but the Tallaght athletes showed their worth with some excellent performances.

Rhasidat Adeleke was the clubs star performer over the weekend when topping the podium on no less than three occasions to secure the U16 60m title with a great time of 7.6 and she again posted a very good time of 25.3 when adding the 200m title and the long jump title with a leap of 4.69m. This triple title win followed on from the first evening of competition when she teamed up with Niamh Gibson, Lauryn Mc Dermott and Aisling Mc Guinness and ran the final leg to take victory in the 4X200m relay with a time of 1.47.9 which was more than 6 seconds clear of their nearest rivals.

Gareth Hayes was another in tremendous form when winning the U10 500m title in 1.35 while Jack Kelly had over three seconds to spare when storming to victory in the U13 600m final in 1.44.2 and he just missed out on another medal when finishing 4th in the 60m final where he posted a time of 8.5.0 seconds.

Lauryn Mc Dermott was another to top the podium when clearing 1.50m to take the U16 high jump title and she added bronze in both the 60m and 200m with times of 8.00 and 26.9 respectively. Yan Geraghty took the boys 800m title in 2.07.0 while Aidan Darcy secured the 60m title when crossing the line in 7.2 seconds.  At U18 degree Christopher Duffy won the 400m title in 51.5 seconds and added Bronze in the 800m with a time of 2.05.1 seconds behind club mate Eoghan Keaney who took silver with a time of 2.01.4 following his bronze medal win in the 1500m where he was timed at 4.20.6

Other medal winners over the course of the three days of competition included John Lyons who cleared 1.39m to take the silver medal in the U15 high jump while Sophia Kourrini took the Bronze medal after she cleared 1.40m at U16 degree. Jennifer Mc Adams won Silver in the U16 1500m with a time of 5.06.3 and at U19 degree Dean Conway won bronze in his 1500m race while Saoirse Reihill won silver in the long jump with a leap of 4.27m and Lati Adeleke did likewise in the shot putt with a throw of 6.74m and she later finished 4th in the 60m final with a time of 8.7.
There were 4th placed finishes for Niamh Gibson (27.6) and Emma Hutchinson (27.9) in their respective U16 and U17 200m finals and for Daniel Soyemi in the U18 60m.

Additional silverware was secured in the relays after  Moses Ikpefua, Philip Omisore, Yan Geraghty and Behailu posted a combined time of 1.43.2 when taking silver in the U16 4X200m relay and the U18 team of Christopher Duffy, Eoghan Keaney, Michael Ogunsiakaun and Aidan Darcy did likewise with a time of 1.38.2 and Christopher, Eoghan and Michael were joined by Ross Samson when winning the same colour at U19 degree with a time of 1.37.8 while the U17 boys Philip Omisore, Conor Barry, Yan Geraghty and Aidan Darcy ran 1.40.7 when winning bronze.
Madeline Chan, Emma Hutchinson, Tanisha Bissett and Katelyn O’ Neill combined to finish 4th in their U17 4X200m relay final whilst Tide Adiguns, Ryan Cullen, Daniel and Dean Conway did likewise in the U19 final.

Others who competed well were Brooke Patterson in the U10 60m and 500m, Alesha Kelly in the U10 60m, U11’s Elisha Dincbudak, Caoimhe Curtis who contested the 60m and Ellie Carruth who contested the 60m and 600m in the same age group and in the boys at the same level Khaled Kourrini did well in the 60m as did Thomas Keating in both the 60m and 600m.

At U12 degree Lauren Mc Donald contested the 60m and Leon Patterson competed in  the 60m, long jump and 600m where he ran a superb race while Hannah Bury did very well in both the U13 60m and 600m.

Abbi Brennan contested the U14 800m and at U15 degree Kaden Clifford did well to reach the U15 800m final while Andrea Uchime did well in her 800m heat. Katelyn Murphy O’ Neill did well in the U16 60m, 200m heats and in the high jump as did Eirean Hayes in the 200m and Dylan Byrne in his 60m and 200m heats and at U17 degree Jennifer Kinsella did very well in the 800m.
Elsewhere, a number of athletes competed in  the Inter Varsities Indoor Track & Field Championships in Athlone the previous where Joseph Lyons clocked 1,58.4 when winning Bronze in the 800m for DCU and Sarah Reihill secured the same colour with a time of 2.20.60 in her final for TCD before finishing 7th in the long jump with a leap of 4.87m.

In the 60m final Eoin Doherty and Joseph Ojewumi  both representing DCU finished 4th and 6th clocking times of 6.92 and 6.99 respectively while Kayleigh Clarke cleared 1.63m to finish 4th in the high jump for IT Blanchardstown.
In recent days Jennifer Mc Adams, representing HFCS Rathcoole qualified for the All Ireland Schools Cross Country Championships when she finished a very respectable 6th place in a very hotly contested Inter Girls 3,500m contest at Santry Demesne where she was conceding a year to all but one of those who crossed the line ahead of her. She will line up for the Leinster in Mallusk, Co Antrim in March before contesting the National Indoor Championships in Athlone at the end of March where she will be aiming for a podium position in the U16 1500m